14 Eylül 2010 Salı

Sharepoint 2010 Feature Activation in Visual Studio 2010

Bundan önceki yazılarımda ve 2010 yeniliklerinde en dikkat çeken husus visual studio 2010 ile sharepoint 2010'un birlikte çok güzel işler çıkartması olmuştur.
Bu yazımda Sharepoint 2010 projemizi deploy ederken featurların aktivasyonları ile ilgili visual studio içerisinde neler yapabileceğimiz olacaktır.

Yeni bir sharepoint projesi veya visual webpart oluşturduğumuzda projemize "Features" klasörü eklenmektedir.
Feature içerisinde nelerin olacağını proje yapınıza göre oluşturabilirsiniz.
Geliştirme ve deployment kolaylığı açısından Lists, ContentTypes, WebParts veya Modül bazlı olarak her birine yeni bir feature oluşturmak sizlere yönetim açısından rahatlık sağlayabilir.

Feature1 üzerindeyken F4 derseniz yalnızca Featureın adının yer aldığı properties ekranı gözükmektedir.
Ancak Feature1 e tıkladığımız da gelen ekran üzerinden F4 dediğinizde properties pencerisini açtığımızda Feature ile ilgili özellikleri görebilmekteyiz.
Bu ekranda "Activation on Default" seçeneği Web veya Site Scope bazında bir işlem yapmamakta yalnızca FarmScope seçili olduğunda ve yeni bir web oluşturulduğunda devreye girmektedir.

Bunun dışında feature aktifleştirme ile ilgili yapabileceğimiz diğer değişikliği projemizin özellikler ekranından görebilmekteyiz.
Burada default olarak gelen ekranda
Yükleme adımlarında "Activate Features" da seçili olduğundan featurelar aktif olarak yüklenecek.
Ancak
Default olarak gelen seçenekler içerisinden "No Activation" seçip yüklediğimizde Featurelar aktifleştirilmeyecektir.
İsterseniz proje özelliklerinin bulunduğu ekranda default gelenlerin dışında siz kendi yükleme adımlarınızı oluşturabilirsiniz.
Bu noktada proje yapısına göre hangi feature elle aktifleştirilmeli, hangisi deployment ile otomatik aktifleştirilmeli veya aktifleştirilmemeli önemli bir noktadır.
Bir bakmışsınız aktifleştirme yaparken proje ile daha önce yüklenen Sharepoint Listenizin uçtuğuna şahit olabilirsiniz!

Hiç yorum yok: